Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

You are not connected. Please login or register

Reforma kapeluszowa w Turcji

Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

1Reforma kapeluszowa w Turcji Empty Reforma kapeluszowa w Turcji on Pon Paź 14, 2013 5:04 pm

Tęczowy jednorożec

Tęczowy jednorożec
Admin
Początek XX wieku nie był dla Turcji czasem odpoczynku. Utracenie posiadłości na Bałkanach podczas wojen bałkańskich, przegrana I wojna światowa i walki o niepodległość z odwiecznym wrogiem - Grecją. Zniesienie sułtanatu i proklamowanie Republiki Turcji zamiast oczekiwanego spokoju i chwili wytchnienia przyniosły reformy i wciągnęły kraj w wir zmian. Nowy prezydent, już wcześniej zasłużony dla państwa, Ghazi Mustafa Kemal Pasza Atatürk miał stworzyć Nową Turcję, niepokonane Imperium.

Reforma kapeluszowa w Turcji Turkey._Ankara._An_old_parliament_building._Bus_in_front_1935

Lata 30 XX wieku. Niewielki jasny budynek w Ankarze nie wiele różnił się innych obiektów w mieście. Z dużymi oknami i niskim dachem, oddzielony od ulicy małym płotem i gęsto posadzonymi drzewami - tak właśnie prezentowała się siedziba parlamentu, gdzie zbierało się Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji.
W tym niepozornym budynku mieścił się również gabinet najważniejszej osoby w państwie - prezydenta. Ataturk wiedział, że czeka go ciężki dzień, stąd praktycznie cały czas przechadzał się po średniej wielkości pomieszczeniu rozmyślając nad własnymi planami i tym, co pragnie przekazać. Czekał na Turcję, personifikację jego własnej ojczyzny. Znał go już wcześniej wszak zrobił tyle dobrego dla kraju, że byłoby rzeczą niemożliwą aby ich drogi się nie przecięły.
Potrzebował Turcji do omówienia pewnych spraw, planów i wizji jakie gromadziły się w jego głowie. Był blisko z Sadikiem, ale wciąż nie wiedział jak ten zareaguje na zmiany. Zwłaszcza, że nie tylko ich ilość była spora, lecz miały dotknąć one wiele aspektów i praktycznie wywrócić życie wszystkich Turków.

https://coldwar.forumpl.net

2Reforma kapeluszowa w Turcji Empty Re: Reforma kapeluszowa w Turcji on Pon Paź 14, 2013 5:08 pm

Republika Turcji

Republika Turcji
Sadik biegł do siedziby Parlamentu, by spotkać się ze swoim szefem. Był troszeczkę spóźniony. Każdemu zdarza się zaspać no?! W końcu wszedł do biura Ataturka, a raczej wpadł. Próbował złapać oddech, kiedy zimne powietrze dostało się do oskrzeli Turka, powodując kaszel. Aż mu fez spadł z głowy. Sadik wiedział, że Mustafa czeka na niego. W końcu Turcja się wyprostował i popatrzył na niego. Lubił Ataturka. Nawet bardzo... Dzięki niemu pokonał Anglię i resztę jego kompani w czasie wojny światowej. Gallipoli... Cudem się stało to, że wtedy Ataturk był wtedy na tym froncie. Niedawno wypędził Grecję ze swojego domu i został niepodległy, bo w 1920 miał rozbiór bardzo zbliżony do II rozbioru Polski. Okrawek suchej ziemi, bez morskiej piany, gdzie nie rosło życie... To miała być kara za to, że chciało się być kimś więcej niż państwem... Nie wiedział czemu, ale zawsze gdy wspominał ten nieszczęśliwy dla niego rok 1920, zawsze przez myśl przechodziły mu takie słowa. Jednak dał radę i został Republiką. Ma szanse się zmienić na lepsze... I to wszystko dzięki jednemu człowiekowi. Nigdy tak do końca nie ufał swoim szefom jako Imperium Osmańskie. Sułtani miewali... Dość głupie pomysły. Do teraz pamiętał Sadik co się wydarzyło gdy zniknęły ogórki z ogrodu... Jednak miały nadejść nowe czasy. Lepsze czasy...
- Dzień dobry Mustafo
Jakoś wolał mówić do szefa po imieniu. Wiele razy walczył z nim w ramie w ramie na polach bitew i nie przyzwyczaił się mówić teraz do niego "szefie" lub "prezydencie". No nie potrafił.Ostatnio zmieniony przez Republika Turcji dnia Pon Paź 28, 2013 6:05 pm, w całości zmieniany 1 raz

3Reforma kapeluszowa w Turcji Empty Re: Reforma kapeluszowa w Turcji on Pią Paź 25, 2013 1:05 am

Tęczowy jednorożec

Tęczowy jednorożec
Admin
Gdy Turcja wpadł, akurat znajdował się na samym końcu gabinetu, z boku, tuż przy oknie. Momentalnie się zatrzymał i spojrzał na własny naród. Nie mógł zrozumieć, czemu Sadik aż tak się spieszył na spotkanie, przecież mógł poczekać zamiast nadwyrężać płuca.
-Dzień dobry. -Sam nie czuł się głupio zwracając się bezpośrednio do Turcji. Był z nim blisko i czasem czuł się prawie jakby był jedyną rodziną dla niego. -[/b]Odpocznij, proszę.. Usiądź..[/b] -Wskazał mu na krzesło znajdujące się przy jego biurku -Nie musiałeś aż tak się spieszyć, zaczekałbym..
Dopiero podszedł do swojego biurka. Przełożył kilka papierów w rękach i opierając się o konstrukcję mebla ponownie spojrzał na Sadika.
-Chcesz się czegoś napić? Dość zmachany jesteś... Jakby co, powiedz mi, a kogoś poślę, nie powinieneś się przemęczać.
Martwił się o Turcję, nic w tym dziwnego, wszak to była jego ojczyzna, jego ukochany kraj i rzecz dla której poświęcił prawie całe swoje życie. I choć nadal nie rozumiał sposób działania personifikacji, jego funkcjonowanie i zdrowie, to i tak starał się jak najlepiej mógł, aby Sadikowi nic nie było.
-Chciałem z Tobą omówić parę ważnych kwestii.. -Rozpoczął już siadając na krześle i wracając do papierów. -Jak wiesz.. Chciałbym wprowadzić kraj w nowy etap, w przyszłość dokładniej.

https://coldwar.forumpl.net

4Reforma kapeluszowa w Turcji Empty Re: Reforma kapeluszowa w Turcji on Pon Paź 28, 2013 8:56 pm

Republika Turcji

Republika Turcji
Usiadł na krześle wskazanym przez Kemala. Uśmiechnął się jak dziecko do taty zadowolone, że go widzi.
- No tak, ale nie chciałem byś długo na mnie czekał. I się chętnie napije. Herbatę najlepiej. - rzekł z ledwie słyszalnym dziecięcym głosem
Przy Mustafie czuł się jak dziecko, które mieszka bezpiecznie z ojcem. Słuchał się go zawsze i chce nadal tak robić, bo wie, że Kemal nie chce go skrzywdzić. Zdziwił się słysząc powód wezwania
- Przyszłość? Chodzi o to, by być bardziej europejski? Tylko ja nie chce niektórych ich rzeczy. Na przykład tego, że trzeba od razu postawić kawę na ławę w spotkaniach biznesowych... Tak nie można troszkę manipulować osoby jak w moim sposobie.


_________________
Yurtta Sulh, Cihanda Sulh - Pokój w Ojczyźnie, Pokój na Świecie

Reforma kapeluszowa w Turcji Turkey_flag_stamp_by_chokorettomilku-d6fisj2
Kochana flaga~~

Sponsored content


Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach